חוק הפרגולות: צריך היתר בניה לפרגולה? כל התשובות

חוק הפרגולות או בשמו הרשמי: תיקון 101 לחוק התכנון ובניה מגדיר את הפרגולה כמבנה ללא קירות ותקרה אשר בנוי באופן חלקי, מבנה אשר מטרתו להצל על החצר. במקרים רבים, פרגולה תהיה פטורה מהיתר בניה- כל עוד היא עומדת בהגדרות ובקריטריונים שבתיקון החוק כמובן.

במידה ואתם מעוניינים בפרגולה בחצר אך אינכם בטוחים אם אתם זקוקים להיתר, המשיכו לקרוא! אנחנו, גודלייף אאוטדורס, ריכזנו עבורכם את כל המידע החשוב שיסייע לכם לקבל החלטה לגבי הפרגולה הבאה שלכם:

 

חוק התכנון והבניה, התשכ”ה-1965

חוק התכנון והבניה, התשכ”ה-1965 הוא החוק אשר מסדיר מהרמה המקומית ועד לרמה הארצית את פעולתם של מוסדות התכנון והבניה בישראל. החוק מתייחס לסדרי הרישוי, וועדות ערר, תוכניות מתאר, סלילת דרכים, שימור אתרים, היתרי בניה ועוד. תיקון 101 לחוק התכנון והבניה הוא אחד מבין 137 התיקונים שנחקקו לחוק עד היום, בעוד הסדרת הפטור לפרגולות העומדות בקריטריונים מסוימים, זיכו אותו בכינויו המוכר.

 

חוק הפרגולות – תיקון 101 לחוק התכנון והבניה

לפי חוק הפרגולות – תיקון החוק שאושר באוגוסט 2014, פרגולות מסוימות פטורות מהצורך בהיתר בניה. כמו כן, התיקון בחוק מקצר בירוקרטיה ותהליכים ואף חוסך אותם לגמרי במקרים מסוימים:

על-פי החוק, פרגולה הפטורה מהיתר בניה תוקם רק בשטח החצר או הגג. שטחה של הפרגולה לא יעלה על 50 מ”ר או רבע מהשטח (חצר או גג) בה הוקמה, הגדול מביניהם. כמו כן, אם מדובר בבניין, על הפרגולה להיות בתוך קווי הבניין, עם אפשרות לחריגה של 40% בלבד. לצד הפרגולות, גם גגונים וסככות המצלים על כניסה למבנה פטורים מהיתר בניה, כשהם מוצבים בשטח שגודלו אינו עולה על 20 מ”ר.

 

התנאים לכך שפרגולה תהיה פטורה מהיתר בניה

  1. הפרגולה תוקם רק בשטח החצר או הגג
  2. שטח הפרגולה לא יעלה על 50 מ”ר או רבע משטח החצר או הגג. הגדול מביניהם.
  3. גגונים וסככות המצלים על כניסה למבנה פטורים מהיתר בתנאי ששטחם אינו עולה על 20 מ”ר.

 

הקריטריון התנאי פירוט 
מיקום הפרגולה רק בשטח החצר או הגג כלומר בשטח חיצוני השייך לנכס המוגדר כחצר או מרפסת גג. 
שטח הפרגולה 
  • לא יעלה על 50 מ”ר
  • לא יהווה מעל רבע משטח החצר/הגג. 

על שני התנאים להתקיים. 

לדוגמא: פרגולה של 4*4 מ’ ששטחה הכולל הנו 16 מ”ר לא תוכל להיות פטורה מהיתר אם סה”כ החצר/הגג אינו גדול מ-64 מ”ר. 

 

הפרגולות של גודלייף אאוטדורס – אין צורך בהיתר בניה

הפרגולות שלנו מאפשרות לכם ליצור בחצר פינת ישיבה מוצלת, נוחה ומפנקת, ללא בירוקרטיה וללא התעסקות עם הרשויות השונות- אין צורך בהיתר! אנו מציעים פרגולות במבחר מידות: 3X3, 3X4, 4X4 ו- 3X6, אשר יתאימו בצורה האידיאלית לחצר או לגג שלכם.

בפרגולות אלומיניום עמידות באיכות גבוהה קיים יתרון חשוב נוסף, עצם היותן Free Standing. הן אינן תלויות במבנה הסמוך וניתן להרכיב אותן באופן עצמאי, או בעזרת איש מקצוע מטעמנו במידה ותזדקקו לו. ניתן גם לפרק, להרכיב ולמקם את הפרגולות מחדש, כל פעם כשיש צורך בהתחדשות וריענון העיצוב, כמו גם במקרים של מעבר לדירה חדשה וכו’.

מבנה נוסף המשמש להצללה ועיצוב החצר כאחד, הוא כמובן הגזיבו! גם עבור גזיבו אלומיניום איכותי, בגודל 3X3, 3X4 או 4X4 לא צריך היתר בניה, כל מה שצריך זה למקם אותו בחצר שלכם. ניתן להוסיף לגזיבו וילונות גלילה ליצירת מרחב אינטימי ולעיצוב חדשני ומרשים.

 

זה הזמן לשינוי במרחב החיצוני של הבית שלכם!

חוק הפרגולות מאפשר לכם להציב על הגג או בחצר פרגולה אלומיניום אמינה ויציבה, ללא היתר בניה או אישור מהרשויות. בנוסף, את הפרגולות שלנו בגודלייף אאוטדורס חיזקנו, כך שיחזיקו מעמד היטב, למשך כ-30 שנים בתנאי חוץ! עם אלומיניום חזק במיוחד- אלומיניום 6063, רוח חזקה או קורוזיה לא יהוו כל איום לפרגולה החדשה שלכם, ואף בחלק מהדגמים קורה אמצעית המבטיחה יציבות נוספת בכל עת.

הצוות שלנו ישמח לסייע לכם עם כל הקשור בבחירת הפרגולה המושלמת: החל מבחירת המידה הרצויה ובחירת הצבע, כמו גם משלוח עד הבית, הרכבה ועוד! מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת בנוגע לכל התלבטות, שאלה ולמידע נוסף.